Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Jerzy Granowski

Stacja wąskotorowa w Rymaniu


      Wąskotorówki zawsze miały swój specyficzny urok. Przewożono nimi nie tylko pasażerów, ale i przeróżne towary. Chociaż prędkości nie były imponujące to te kolejki cieszyły się powodzeniem. Dziś w dobie rozwoju transportu samochodowego likwiduje się całe linie wąskotorowe. Dobrze, że miłośnicy i fanatycy wąskotorówek próbują ratować je od zniszczenia. Może rozwój turystyki pomoże w ratowaniu sympatycznych kolejek. Wykorzystanie wąskotorówek do celów turystycznych uchroniłoby je przed definitywną likwidacją.
     Pamiętam stację Rymań Wąsk. z lat 50. jako tętniący życiem organizm, a dziś (02.05.2008r.) zostały w ziemi rany po wyrwanych torowiskach a budynek stacyjny jest dziś budynkiem mieszkalnym i lecznicą zwierząt. Trochę dalej są pozostałości wieży ciśnień i kilka wagoników, które niszczeją.
     Jak słyszałem w miejscu byłych torowisk władze gminne Rymania planują wybudować trasy rowerowe... no, dobre i to.
Myślę jednak, że ciekawą atrakcją dla turystów rowerowych byłby miniaturowy skansem wąskotorowy usytuowany w kolejowej wieży ciśnień i tuż obok niej...Rymań, 02.05.2008